PDA

View Full Version : 2004 Masquerade & Hall Cosplay Winners!


SailorMo
06-22-2004, 08:23 PM
2004 Masquerade Winners

BEST IN SHOW
"Vandread"
Melissa Turner (aka Rogue), Trubie Turner (aka Flexei), Scott Shelton (aka MagiusT)


BEST PRESENTATION
"One Piece"
Ginny Sheehan, James Michie, Stephen Sprague


2nd PLACE PRESENTATION
"Name That Anime!"
Michael Zubrzycki, James Yamaguchi, Bryan Minnix, Sara Parise


BEST CRAFTSMANSHIP
"Cloud & Sephiroth, FFVII Advent Children"
Lisa Lamhut, Rebecca Lamhut


2nd PLACE CRAFTSMANSHIP (for leather armor)
"Ritz Malheur, FF Tactics Advanced"
Jennifer Carrion


BEST YOUTH
"Tokyo Mew Mew"
Stephanie Ward, Anna Kobes, Kayla Parvana, Chloe Hoover


HONORABLE MENTION For Best Sparklies
"King of Fighters"
Anna Fischer, Joel Bernabel, Chris Struble, Tom McKima


HONORABLE MENTION For Most Underappreciated
"Treasure Chest, Final Fantasy"
Drew Zanghi


HONORABLE MENTION Golden Teleprompter for Scripting
"Final Fantasy Hacked"
Victoria McGuinness, Shairia Indovino, Rachel Berse


Adam "Silence Glaive" Hennessy’s Award
"To Zanarkand"
Casey Patterson, Corinne Sheehan, Jackie Collet, Sarah Unnoken, Alayna Madden, Eric Dean, Cathrine Simone


Jezeroth’s Award
"Yu-Ri-Pa Must Not Chase the Boys"
Lauryn Harsley, Nishell Falcone, Caitlin Beards, Paul Sunner, Nick Harrington


Koumori’s Award
Freya from "Chobits"
Sarah Henrich


Darcy’s Award
"Card Captor Sakura"
Jamie Bonsignore, Michael Eng, Andrew Acampora



Hall Cosplay Contest Winners

Best of Weekend:
Jennifer Didrich as Kamijo Black "Metamorphose"

Best of Friday:
Natalie Smith as Zhu Ron from Dynasty Warriors 4

Best of Saturday:
Melissa and Trubre Turner as Tweedledee and Tweedledum from Kiddy Grade

Coordinator's Award:
Elizabeth Fong "Lady of the Thread" as Lili (alias Spica) from Zodiac P.I.

Amanda Kuna's Award:
Lauryn Harsley "Yuffie Bunny" as Berserker Rikku from Final Fantasy X-2

Valerie Kuna's Award:
John Schocken as Maester Seymour from Final Fantasy X

Honorable Mention (Photographer's Award):
Anthony Parello as Uchiha Sasuke from Naruto

Honorable Mention (Slave's Choice):
Stephanie Stead as Rosette Christopher from Chrono Crusade

Honorable Mention (The Accessory that Makes the Costume):
Sarah Jane Sapang as Yuri Otani's Borg from Alien 9

Honorable Mention (He's Adorable and She's Cute):
Erik Hogger and Rebecca Hogger as Sora from Kingdom Hearts and Sumomo Plum from Chobit

Niku-Sama
06-30-2004, 11:17 AM
Yay! Koumori’s Award! ^_^ soo happy

Genki Chan
07-05-2004, 04:40 AM
thanks for posting it up! I couldn't saty for the end and I was wondering who won what XD

sephygoth
07-23-2004, 10:47 AM
hey they left out a name in the Jezeroth’s Award! :mad:
"Yu-Ri-Pa Must Not Chase the Boys" there were 6 people not 5(but Sailor-mo
would have had to perform a tedious investigation for that) :rolleyes:
course if the name isn't on the written awards we prob have no permission to mention it(?)

Biku-Chan
08-08-2004, 10:55 AM
They spelt my friends name wrong:

HONORABLE MENTION Golden Teleprompter for Scripting
"Final Fantasy Hacked"
Victoria McGuinness(Ish me!), *Shaina* Indovino, Rachel Berse

Akezumante
08-09-2004, 04:24 AM
Lol, I probably wrote my name down quick ... actually I find the typo quite funny, so I haven't opened my mouth about it yet. =P

yummivix
08-29-2004, 01:31 PM
good job everyone!!! I missed the majority of the costumes, because I was only there on Saturday night and Sunday :( but I wanted to congratulate everyone anyway!!!